Abonner
Logg Inn
Meny

Mistenkt harepest etter Norgescup-finalene i Ås

01.Oktober 2025
Mistenkt harepest etter Norgescup-finalene i Ås
Skrevet av:

Kjell-Erik Kristiansen

Norges Orienteringsforbund mistenker utbrudd av harepest etter Norgescupfinalene og junior-NM utenfor Ås 19-21.september.
Foreløpig vet man ikke hva som er smittekilden.

NOF skriver på sin hjemmeside at det er flere løpere som deltok i Ås som nå er mistenkt smittet av harepest. Utøverne som nå mottar behandling for antatt harepest har litt ulikt symptombilde, men det som går igjen er gjerne høy feber, hovne/ømme lymfeknuter og sår som ikke vil gro.
Med bakgrunn i dette ber NOF løpere som deltok være observante og oppsøke helsetjenesten for vurdering hvis man har slike symptomer.  Harepest kan som utgangspunkt gi andre symptomer også, men de som er er nevnt har vist seg aktuelle for de som har blitt syke etter løpene.

Dette er harepest 
Tularemi, eller harepest, forårsakes av bakterien Francisella tularensis. Sykdommen forekommer hos ville dyr, spesielt hos hare og smågnagere. Mennesker kan smittes gjennom å drikke vann i naturen, etter kontakt med gnagere og deres ekskrementer eller etter flåttbitt og myggstikk.
Mygg og flått kan også overføre smitte fra dyr til mennesker, og i Sverige og Finland er myggstikk rapportert som viktigste smittevei. Tularemi smitter ikke direkte fra person til person.
Inkubasjonstiden for de som smittes er vanligvis 3-5 dager, men det avhenger av smittemåte og smittedose.
Antibiotika har ofte god effekt for de som er smittet.

Veivalg
Personvernoversikt

Dette nettstedet bruker infokapsler slik at vi kan gi deg den best mulige brukeropplevelsen. Infokapsler lagres i nettlesren din og utfører funksjoner som å gjenkjenne deg når du returnerer til nettstedet vårt og hjelper oss forstå hvilke deler av nettstedet du finner interessant og nyttig.